Choď na obsah Choď na menu
 


Interview s účastníkom Ope-netu 2017, hráčom Samarth J. Rao z Indie

Interview s účastníkom Ope-netu 2017, hráčom Samarth J. Rao z Indie

1169010480204_1605349433079433_2791752826425472286_n.jpg

 

ONDREJ: Samarth, si mladým 17 ročným mužom a podľa výsledkov v šachovom turnaji OMD Dystro Ope-net 2017 hráš šach excelentne. Ako dlho už hráš šach a kedy si sa s ním zoznámil po prvý krát? Zdokonaľuješ sa v šachu samostatne, alebo máš aj trénera?

 

SAMARTH: Šachu sa venujem od roku 2013, keď som navštevoval 7. ročník „Štandardnej“ školy. Moja mama, Smt Vinuta, videla, ako sedávam pred vchodom do školy a sledujem svojich spolužiakov hrať na ihrisku kriket. Navrhla mi, aby som sa naučil hrať šach, alebo „carrom“ (dosková hra). Moji spolužiaci by sa mohli pridať a hrali by sme spolu. Takže mojím prvým šachovým trénerom bola moja mama. Pohyb šachových figúr a základné pravidlá som si osvojil rýchlo, potom ma poslali trénovať s fyzioterapeutom na dôchodku pánom Sri V. R. Shastri. Učil som sa veľmi rýchlo a pán Shastri odporučil mojim rodičom, aby mi našli skúseného šachového trénera. Teraz trénujem pod vedením Sri Jyotiprakasam z Madhurai a beriem tiež on-line lekcie od ruskej šachistky slečny Srinidhi Sripathy z Chennai.

 

ONDREJ: V prihláške na Ope-net si uviedol svoju diagnózu ako Detskú mozgovú obrnu s vysokým percentom fyzického postihnutia. Ako sa žije ľuďom s takýmto zdravotným postihnutím (alebo iným) v Indii?

 

SAMARTH: Áno, miera môjho fyzického postihnutia je 100%, čo je veľmi náročné pre vykonávanie bežných denných aktivít ako kúpanie, toaleta, školská dochádzka atď.. V súčasnosti sa o mňa najviac starajú moji rodičia, pomáhajú mi so všetkými bežnými úkonmi. Kým sú moji rodičia a moja sestra nablízku, nemám problém fungovať normálne, ale trápi ma, že kvôli môjmu zdravotnému stavu musia rodičia čeliť problémom. Moje postihnutie nie je najhoršie, sú aj pacienti, ktorí sú postihnutí fyzicky aj mentálne a nenavštevujú školu. Ja som teraz študentom 1. ročníka PUC (pre-university course, obdoba slovenskej nadstavby). Zo strednej školy (10. rok štúdia) som získal výstupný certifikát s 87% úspešnosťou. Tento rok mi na skúškach PUC robila zapisovateľku moja mladšia sestra Sanvi, má 10 rokov.

 

ONDREJ: Aká je starostlivosť o zdravotne postihnutých ľudí v Indii? Myslím zo strany štátu, alebo humanitárnych organizácií ako Červený kríž, alebo v nemocniciach... Máte zo strany štátu systematickú podporu, alebo sa musíte spoľahnúť na podporu rodiny a blízkych priateľov?

 

SAMARTH: V súčasnosti niektoré humanitárne organizácie v mojom meste pôsobia v oblasti pomoci nevidiacim, hlucho-nemým, sirotám. Pre telesne postihnutých je pomoc zriedkavá. Mesačne dostávam od štátu penziu v sume RS3000,- (42€)m takže touto cestou mi náš štát, Karantaka, pomáha. Ale moje potreby sa snažia napĺňať moji rodičia. Úrady sa snažia poskytnúť mi podporu vo forme bežného invalidného vozíčka, ortéz a pod.

 

Podporili ma aj inštitúcie v meste Manipal - Lions club, banka Syndikate bank, TAPMI – Inštitút manažmentu, vďaka ktorým som sa zúčastnil šachových majstrovstiev IPCA 2015 (Slovensko) a 2016 (Srbsko).

 

Moje zdravotné problémy zaťažujú rodinný rozpočet mojich rodičov. Zúčastnil som sa viac ako 50 turnajov, ale len 3 určených pre zdravotne postihnutých šachistov, všetky ostatné boli pre hráčov bez zdravotného postihnutia v rôznych častiach našej krajiny. Akokoľvek, počítam s tým, že ma na nasledujúce majstrovstvá sveta IPCA sponzorsky podporia moji priatelia, rôzne organizácie a štát.

 

Ak by mi pomohol medicínsky zákrok vyliečiť sa natoľko, že by som nepotreboval pomoc, snažil by som sa žiť štúdiom a tvrdou prácou, ako bežný ľudia.

Momentálne by som chcel získať elektrický vozík Otto Bock a laptop dobrej kvality, aby som mohol študovať šach. Ale elektrický vozík stojí viac ako 700€. Rodičia mi kúpili mechanický vozík. Dúfam, že sa mi v blízkej budúcnosti podarí získať aj elektrický.

 

ONDREJ: Aká je úroveň medicínskej starostlivosti zdravotne postihnutých ľudí v Indii?

 

SAMARTH: Kvôli vysokej zaľudnenosti India nedokáže zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre všetkých zdravotne postihnutých. Ale v súčasnosti máme aktívneho premiéra Sri Narendra Modi, ktorý určite pozdvihne úroveň zdravotnej starostlivosti na lepšiu úroveň a pomôže zdravotne postihnutým žiť v spoločnosti so všetkou vážnosťou. Náš premiér Narendra Modi podporí zdravotne postihnutých šachistov a tiež všetkých ostatných zdravotne postihnutých športovcov, aby sa zúčastňovali športových podujatí. Jedného dňa sa s naším premiérom Sri Narendra Modi stretnem, aby mi dal svoje požehnanie a podporil mňa i iných zdravotne postihnutých šachistov v ďalšej šachovej kariére.

img_253818-cd3baf-f06a90-3928f5-da280c-ca20dc.jpg

 

ONDREJ: V predchádzajúcej komunikácii si uviedol, že si sa zúčastnil 16. ročníka Majstrovstiev sveta IPCA telesne postihnutých šachistov v Srbsku v roku 2016. Aké si si odtiaľ priniesol skúsenosti? Plánuješ sa zúčastniť aj 17. ročníka Majstrovstiev IPCA, ktoré sa uskutočnia na Slovensku?

 

SAMARTH: Áno, zúčastnil som sa Majstrovstiev IPCA 2016 v Srbsku. Tam sme pre Indiu získali zlato, striebro a bronz. Ja som sa umiestnil na bronzovej priečke v kategórii chlapcov juniorov. Medzi staršími obsadil Shashikant Kutwal striebornú priečku v otvorenej kategórii a v kategórii žien obsadila zlatú priečku slečna Jennita Anto.

 

Bude mi potešením zúčastniť sa na Majstrovstvách IPCA 2017 na Slovensku. Slovensko mám veľmi rád, pretože som sa na Slovensku zúčastnil Majstrovstiev IPCA 2015, kde som vyhral bronzovú medailu v kategórii chlapcov juniorov a som hrdý, že som mohol na Slovensku reprezentovať Indiu. Majstrovstvá IPCA 2015 organizoval riaditeľ turnaja pán Marek Zelnický s asistenciou slečny Natálie. Turnaj usporiadali veľmi pekne, s dobrou pohostinnosťou, prípravou stravy, ubytovaním, prepravou atď. – bolo to fantastické. Nikdy na tie Majstrovstvá nezabudnem. A nadchádzajúce Majstrovstvá IPCA 2017 organizujú tí istí organizátori – pán Zelnický a slečna Natália. Uisťovali ma, že sa pokúsia Majstrovstvá usporiadať ešte na vyššej úrovni ako tie v 2015. Už som e-mailom dostal oficiálnu pozvánku na Majstrovstvá IPCA 2017 na Slovensku.

 

ONDREJ: Turnaj OMD Dystro Ope-net 2017 sa zúčastnili dvaja hráči z Indie – ty a Snehit Saraf z Mahabubnagar, Telangana. Ty si z Honnovar, Karnátaka, čo je asi 600km od Mahabubnagar. Poznáte sa so Snehitom osobne? Už ste si spolu zahrali šach?

 

SAMARTH: Nie, pred Ope-net 2017 sme sa navzájom nepoznali, ale teraz sme priatelia. Četujeme spolu. Doteraz sme si spolu nezahrali, ale v blízkej budúcnosti si zahráme.

 

ONDREJ: India ako štát získala v turnaji Ope-net 2017 12,5 bodu a obsadila 5. miesto v kategórii krajín. Body pre krajinu sa spočítavajú ako súčet bodov 3 najlepších hráčov danej krajiny. Ak by ste boli aspoň traja, mohli by ste sa umiestniť na predných priečkach. Poznáš nejakých ďalších zdravotne postihnutých šachistov z Indie, ktorí by sa mohli zapojiť do Ope-net turnaja v nasledujúcom roku?

 

Tentoraz som sa o turnaji dozvedel na poslednú chvíľu, preto som nebol schopný zapojiť ďalších priateľov šachistov. Uisťujem vás a dúfam, že nabudúce sa z Indie zúčastní aspoň 5 šachistov a získame pre tím medailovú pozíciu.

 

ONDREJ: Tento rok si sa turnaja Ope-net zúčastnil po prvý krát. Ako sa ti páčil?

 

SAMARTH: Turnaj sa mi veľmi páčil. Zúčastnil som sa po prvý krát. Prezident IPCA pán Pillimon z Poľska a vice-prezident pán G. K. Irudayaraja z Indie mi navrhli, aby som sa Ope-netu zúčastnil. Som im obom veľmi vďačný a tiež rozhodcovi turnaja pánovi Ondrejovi, ktorý mi odpovedal na moje otázky a viedol ma počas turnaja.

 

Ešte raz ďakujem všetkým účastníkom turnaja a organizátorom, ktorí umožnili telesne postihnutým šachistom predviesť ich šachový talent ostatnému šachovému svetu. Ďakujem všemohúcemu Bohu, priateľom, učiteľom, dobroprajcom, ľuďom od médií a všetkým ostatným.

 

SAMARTH JAGADISH RAO

 

Kontakt: samjrao99 @gmail.com, +919880523080

 

Interview viedol rozhodca turnaja Ope-net 2017 Ondrej Bašták Ďurán.