Choď na obsah Choď na menu
 


História klubu

 

..::Karol Trník, náš prvý predseda a zakľadateľ OMD v SR::..

 

101_4618.jpg

 

  KAROL TRNÍK

19.7.1946 - 16.7.1990

Koncom roka 1966 sa náhodne stretlo pár správnych ľudí, na správnom mieste. Miestom boli
kúpele Janské Lázně a k tým správnym ľuďom patril aj Karol Trník z Trenčianskych Teplíc. Pri
jednom spoločenskom stretnutí niekto navrhol, aby sme si, ešte vo vtedajšom Československu, založili vlastný združenie myopatov. Realizáciou, možno tak trocha aj z recesie, bol hneď na mieste poverený Kiki (to bolo kúpeľne meno nášho Karola). Keď sa Karol vrátil domov a pookrial po vyčerpávajúcich procedúrach, oprášil svoj adresár známych myopatov, s ktorými sa ako pravidelný hosť Janských Lázní stretával a napísal im listy, že sa ide zakladať klub myopatov, či by mu pritom nepomohli. Jeden takýto list smeroval aj do Prievidze. Spolupráce s Karolom som sa nezľakol; len tak na okraj, naše spoločné „funkcionárčenie“ trvalo až do Karolovho nečakaného odchodu do neba v roku 1990.

Skrátka, Karol našiel pár odvážlivcov ako Lydka Lazoríková, Jirka Trojek, Janko Lešták, Jirka
Kuthejl, Jirka Ulman, moja maličkosť atď., ktorí sa odhodlali pomáhať mu v počiatočnom budovaní vlastnej organizácie. Vtedy sme všetci boli mladí, plní elánu, mali sme vzory v myopatoch zo západných krajín, ba až z ďalekej Ameriky, kde podobné organizácie založili už dávnejšie... V jednoliatom východnom bloku (okrem Juhoslávie) podobné organizácie dovtedy nejestvovali. My sme si predstavovali, že založenie klubu nebude ťažké. Ani nebolo, ešte v roku 1967 sa nás nazbieralo viac ako päťdesiat. Horšie to už bolo s naším oficiálnym uznaním, ktoré sa nám podarilo až na druhýkrát. Prvý pokus nevyšiel, pretože činovníci Sekcie telesne postihnutých Zväzu československých invalidov nemali pre naše spoločenské zámery pochopenie.

V roku 1976 sa Zväz čs. invalidov sfederalizoval. Následne vznikli v rámci Československa dve
samostatné organizácie invalidov, jedna v Čechách, druhá na Slovensku. Obe boli zastrešené
Federálnym výborom ZČSI, ktorý jediný bol oprávnený udržiavať zahraničné styky. Aj naše
organizácie MD sa rozdelili na českú a slovenskú s tým, že pri FV ZČSI sa utvorila komisia, v ktorej boli zastúpení myopati z oboch organizácií MD. Predsedom tejto koordinačnej komisie od jej vzniku po jej koniec v roku 1990 bol Karol Trník. Od začiatku OMD sme boli dostatočne informovaní (viacej neoficiálne ako oficiálne) o Európskej asociácii organizácií MD, dokonca ešte v bývalom režime sme sa snažili stať sa jej riadnym členom. Naša žiadosť nebola vybavená kladne. Napriek tomu sa Karol dvakrát mohol zúčastniť na jej výročnej konferencii a priniesť čerstvé informácie a poznatky o živote myopatov v kapitalistickom svete i informovať o živote myopatov v socialistickom Československu.

Začiatkom roku 1990 sme rozprúdili internú diskusiu o tom, či sa osamostatniť alebo zostať pod krídlami osamostatneného, Slovenského zväzu telesne postihnutých. Rozhodovanie nebolo jednoduché, vôbec už nie jednomyseľné, hoci nový zákon o politických stranách a občianskych združeniach, ktorý prijal demokratizujúci sa parlament, nás k tomuto samostatnému kroku priam nabádal. Keď nás nečakane opustil Karol, museli sme sa najskôr postarať o to, aby sme našu organizáciu udržali pri živote.

 Jozef Kráľ

 Pokiaľ ide o zážitky s Karolom, myslím, že je na mieste povedať, že on bol vždy duša rodiny a
presne vedel, čo kto z nás práve cíti, po čom túži a čo potrebuje. Je to už dávno, čo nás opustil, ale chýbať nám bude vždy. Ja na neho myslím veľmi, veľmi často.

Mgr.Art. Peter Trník, synovec

 Pri začiatku terajšieho OMD stáli predovšetkým Karolko Trník, Jožko Kráľ, Jirka Ulman, Jirka
Trojek, Jirka Kotheil, Janko Lešťák...už si ani neviem spomenúť na všetky mená...bol tam aj Pepík Čada, on bol veľmi šikovný a vzdelaný, už v tom čase študoval v Anglicku a mal veľa informácií o živote dystrofikov v zahraničí, tak isto aj pán Posker s manželkou. Zo začiatku sme komunikovali viac písomne, ak bola príležitosť, aj sme sa stretávali, napríklad počas spoločných rekreácií sme si spravili schôdzu...Začali sme vydávať časopis, volal sa MY MD, písali sme ho na stroji a cyklostylovali...rozposielali...tvorili sme ho na „kolene“, hľadali sme rôzne články, ktoré by sme tam uverejnili a ktoré by mohli čitateľov zaujať, aj odborné, aj zábavné, písali sme tam aj svoje príbehy zo života...Veľmi dobré a krásne. Mám ich všetkých v srdci do dnešného dňa.

Napríklad Karol Trník bol výborný kamarát, bol mi celoživotným priateľom, vedel ma
rozosmiať ale aj podporiť. Vždy mi hovoril: „Lydka, ty keď niečo napíšeš, to sedí.“ Mali sme medzi sebou silné vzťahy, založené predovšetkým na priateľstve.

Jožko Kráľ a Karol Trník boli takí „lídri“, povedané dnešným moderným slovníkom, ale
predovšetkým to boli mimoriadne dobrí a kvalitní ľudia. Z dôvodu postihnutia sa nemohli presadiť v pracovnej oblasti a tak všetky svoje danosti a talenty obetovali a venovali na pomoc ľuďom so svalovou dystrofiou, žili a robili všetko pre to, aby našim členom uľahčili dôsledky ochorenia.

...Karol Trník bol veľmi obetavý, žil pre druhých, bol to vzácny človek.

Lydka Lazoríková

 Najviac si spomínam na Karola Trníka a Jožka Kráľa, ktorí boli hlavnými aktérmi organizácie
dlhé roky. Karol Trník bol charizmatický človek a neúnavný bojovník za naše práva, človek, ktorý bol úplne imobilný, ale dokázal sršať optimizmom a veselosťou a najmä pracovitosťou.

Ľudmila Gričová

 Verím, že Karol by v tejto dobe už sedel niekde v parlamente a snažil sa pre nás urobiť maximum.
Takého človeka som už nestretla. Jeho deficit je cítiť na každom kroku doteraz.

Eva Műllerová

 Zakladateľom bo Karolko Trník z Trenčianskych Teplíc, skvelý človek, priateľ, ktorý neskôr
oslovil aj našu rodinu, keďže sme boli traja súrodenci dystrofici. Veľmi veľa nám vo všetkom
pomáhal, poradil, a tým uľahčoval život. Najskôr sa priatelil so starším bratom, potom nám bol blízkym aj celej rodine. Asi v roku 1974 mi navrhol, aby som po Lydke Lazoríkovej robila tajomníčku organizácie, ktorá už perfektne fungovala. Bola som neskúsená, vyplašená, robila som zápisnice, prijímala nových členov, starala sa o jubileá členov, ktorým som posielala knihy a robila, čo bol treba. Hnacím motorom boli vtedy Karol Trník a aj Jožko Kráľ, ktorý sa príkladne staral nielen o financie.

Anna Mitašíková

  Karol Trník bol na čele Klubu myopatov v rámci celoslovenského zväzu invalidov, predchodcu dnešnej Oganizácie muskulárnych dystrofikov v SR od roku 1967 až do svojho úmrtia v roku 1990.

 Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR sa z úcty voči zásluhám Karola Trníka
rozhodlo svoj šachový turnaj Majstrovský prebor OMD v SR hrať aj o Putovný pohár Karola Trníka

 

majstrovsky-prebor-omd-v-sr-2012--15-.jpg

 

História Majstrovského preboru M.Dystrofikov o putovný pohár Karola Trníka:

2009 1. Marcel Dirnbach, 2. František Fábry, 3. Marián Klimčo

2011 1. Marcel Dirnbach, 2. František Fábry, 3. Marián Klimčo

2012 1. Marcel Dirnbach, 2. Matúš Hricovíny, 3. František Fábry

2013 1. Matúš Hricovíny,  2. Ján Bodžár, 3. Franišek Fábry

 

História Rapid preboru M.D.:

 

2011 1. Marcel Dirnbach, 2. Viliam Perniš, 3. Marián Klimčo

2012 1. Marcel Dirnbach, 2. František Fábry, 3. Ján Bodžár

2013 1. Marián Kimčo, 2. Ján Bodžár, 3. František Fábry  

                Jozef Kráľ (26.5.1944 - 5.7.2006)

   Jozef Kráľ sa narodil vo Veľkom Ďure, okres Levice. Po maturite na SVŠ vo Vrábľoch krátky čas pracoval v rodisku na obecnom úrade. V roku 1962 sa presťahoval do Prievidze. Zákerná choroba muskulárna dystrofia ho pripútala od roku 1970 na vozík, ale ho nezlomila. Jeho optimizmus vyjadroval obľúbeným heslom: „Všade dobre, na vozíku najlepšie“. Napriek všetkým svojim zdravotným problémom dokázal vlievať optimizmus do žíl iným postihnutým touto chorobou. Zapojil sa aktívne do činnosti Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR, v ktorej neskôr pôsobil ako hospodár a predseda. Dlhé roky bol vedúcim redakčnej rady časopisu organizácie "Ozvena".

   Po príchode do Prievidze sa začal venovať šachu. Aktívne ho hrával za prievidzské kluby, vyhral napríklad turnaj o pohár mesta Prievidza v roku 1979. Dosiahol úspechy v preboroch Československa a Slovenska telesne postihnutých. V roku 1980 sa stal majstrom Slovenska telesne postihnutých. Dlhé roky bol spravodajcom okresných novín Prieboj v oblasti šachu.

   Najväčšou jeho láskou sa však stal korešpondenčný šach. Umožnil mu plnohodnotne sa zapojiť do súťaží bez ohľadu na jeho ťažký handicap. Svoj prvý korešpondenčný turnaj odohral v roku 1967, bola to skupina československého poháru. Od roku 1969 začal hrať aj medzinárodné súťaže. Zdravotný stav ovplyvňoval negatívne stabilitu jeho výkonov, napriek tomu dosiahol rad veľmi pekných výsledkov: v roku 1980 sa umiestnil na 2. mieste v 12. ročníku preboru invalidov myopatov, v roku 1997 vyhral štvrťfinále MSR, v polofinále sa umiestnil dvakrát na 5. mieste. Po roku 2000 kvalita jeho hry výrazne stúpla – s družstvom Travertínu postúpil do B skupiny Ligy majstrov a v rokoch 2002-3 vyhral 2. šachovnicu v 1. lige MSR družstiev. Bol kapitánom družstva Baníku Prievidza, ktoré skončilo na 3. mieste majstrovstiev Československa štvorčlenných družstiev. Opäť sa raz prejavila jeho veľká zodpovednosť v turnajoch družstiev a schopnosť obetovať sa pre blaho družstva. Dokázal vyburcovať spoluhráčov k zodpovedným výkonom. Reprezentoval Slovensko v priateľskom zápase s Portugalskom. Najvyšší rating ICCF dosiahol v minulom roku - 2322. Celkovo odohral 748 korešpondenčných partií.

 

j.k..jpg

 

     Milí šachisti – oemďáci i my nadväzujeme na prácu, ktorú začal dnes už zosnulý, dlhoročný člen, Jozef Kráľ. Tak ako v šachu je kráľ najdôležitejšou figúrkou na šachovnici, takisto doslova a do písmena bol pán KRÁĽ dôležitý pre OMD...

 Šach bol preňho koníčkom, ktorému sa venoval naplno.

Hral praktický i korešpondenčný šach. Bol aj členom Združenia korešpondenčného šachu na Slovensku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Už od roku 1975 sa zúčastňoval na turnajoch napr. proti českým súperom (viď kronika OMD....) v 1979 vyhral pohár mesta Prievidza. Jožko bol aj spravodajcom šachových novín Prieboj. Najväčšou jeho láskou sa však stal korešpondenčný šach. Umožnil mu plnohodnotne sa zapojiť do súťaží bez ohľadu na jeho ťažký handicap. V roku 1980 sa umiestnil na 2. mieste v dvanástom ročníku majstrovstiev myopatov. V roku 1997 vyhral štvrťfinále majstrovstiev SR, v polofinále  sa umiestnil dvakrát na 5. mieste. Po roku 2000 kvalita jeho hry výrazne stúpla s družstvom Travertínu postúpil do B skupiny ligy majstrov. V roku 2002 – 2003 vyhral 2. šachovnicu v 1 lige majstrovstiev Slovenska družstiev. Bol kapitánom družstva Baník Prievidza, ktoré skončilo na 3. mieste majstrovstiev Československa štvorčlenných družstiev. Celkovo odohral 748 korešpondenčných partií a jeho rating ICCF dosiahol 2322 bodov. Šach bol jeho prostriedkom ako súperiť s ťažkým handicapom, ale stal sa mu aj zmyslom života. Napriek tvrdému odporu dostal mat, podľahol však v nerovnom boji.

                                                                                                                            Česť jeho pamiatke.


Zápas Majstrovstiev Európy 2003, Kráľ J. (Slovensko) biely – Lamy L. (Portugalsko)čierny :

1.e4 e6 2. d4 d5 3. Jd2 Jf6 4. e5 Jfd7 5. Sd3 c5 6. c3 Jc6 7. Je2 cxd4 8. cxd4 f6 9.exf6 Jxf6 10. Jf3 Sd6 11. 0-0 0-0 12. Sf4 Sxf4 13. Jxf4 Jg4 14. Dd2 Dd6 15.g3 Sd7 16. Vad1 h6 17. h3 g5 18. hxg4 gxf4 19. Kg2 Vf6 20. Vh1Ve8 21. g5 hxg5 22. Jxg5 Ve7 23. Sh7+  Kg7 24. Sb1 Kg8 25.Vh4 Vg7 26. Jh7 Vff7 27. Vdh1 e5 28. Vh6 Sh6 29. dxe5 f3+ 30. Kg1 Dxe5 31. Sg6 Vc7 32. Jg5  Vge7 33. Jxf3  1:0        

 Zápas III. M SR družstiev 1.liga, 2002, Maláč M. /biely/ - Kráľ J. /černy:

1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sb5 a6 4. Sa4 Jf6 5. 0–0 6. Ve1 b5 7. Sb3 0-0 8. a4 b4 9. d3 d6 10. a5 g4 11.c3 Vb8 12. Sc4 Dc8 13. Jbd2 Se6 14. De2 Sxc4 15. Jxc4 Vb5 16. Sd2    bxc3 17. Sxc3 Ve8 18. Je3 Sf8 19. Dc2 Dc7 20. Jc4 Jb4 21. Dd2 c5 22. h3 h6 23. Jh4 De6 24. De2 g6 25. Kh2 Sg7 26.Vad1 d5 27. exd5 Jfxd5 28. Dd2 Jc6 29. Jf3 f6 30. Dc2 Kh7 31. Sd2 Vd8 32. Ve2 Jdb4 33. Sxb4 cxb4 34. Db3 Db7 35. Va1 Dc7 36. Kg1 Vbd5 37. d4 Jxd4 38. Jxd4 Vxd4 39. Vc2 De7 40. Je3 f5 41. Vc6 V8d6 42. Vb6 e4 43. Jc4 Vd7 44. Vxa6 f4 45. Vc6 Vd3 46. Dc2 Dh4 47. Vd6 V7xd6 48. Jxd6 Vxd6 49. a6 a3 50. a7 f3 51. a8D b3 52. Dg8+ Kxg8 53. Dxb3+ Kh7 54. Dxe3 fxg2 55. Vc1 Vd5 56. b3 Dd8 57. Ve1 Ve5 58. Dc1 Dd3 59. Ve3 Vxe3 60. fxe3 De2 61. Dc4 Df3  0:1

 

     ..::prehľad doterajších výsledkov memoriálu Jožka Kráľa::..

 

 Naše združenie/náš šach.klub Omd v SR v súčastnosti poriada už dlhodobo tieto turnaje:

dystro rapid Piešťany , memoriál Jožka Kráľa, majstrovský prebor sval. dystrofikov, internetový online - šach. turnaj, ale máme za sebou aj úspešné usporiadanie medzinárodného turnaja sval. dystrofikov! či usporiadanie jarnej a jesennej šach. ligy, jedná sa prevažne o uzavreté turnaje pre našu komunitu, ale sme nesmierne radi, že šach pre ťažko telesne postihnutých dostal krídla a rozmáha sa pozitívnym smerom,

pre zmapovanie sa v tejto turnajovo šachovej oblasti uvediem tie o ktorých viem, resp. mám zmienku, že sa každoročne poriadajú:

najznámejším turnajom sú Majstrovstvá Slovenska pre T.P. a Vozičkárov(ŠTK)

turnaj o pohár predsedu organizácie RŠO SZTP - RAPID NITRA (p. Franko)

Trnavská Župná Paralympiáda - TRNAVA ( TSK a p. Franko)

Open Ružomberok - RUŽOMBEROK (p. Zelnický)

Šarišská šachová šou - ZOM PREŠOV (p. Konkoľ)

ale je tu možnosť si zahrať aj na poli medzinárodnom a to napríklad každoročne,

Majstrovstvá Sveta Telesne postihnutých šachistov - IPCA (p. Z.A.Pilimon)

no a v neposlednom rade je tu možnosť zahrať si šachy/tunaje aj

v korešpondenčnom šachu CCA SLOVAKIA.