Choď na obsah Choď na menu
 


OMD Ope-net 2011

 

Komentáre k vybraným partiám 3. kola

 

1. Mikulenčák – Hricovíny

 

            Dvaja v rankingu najvyššie postavení hráči si zvolili ako otvorenie Talianskú hru. Partia prebiehala v úvode vyrovnane, ale biely pomaly získaval rad drobných výhod.

V piatom ťahu mal biely možnosť vytvoriť čiernemu slabinu v podobe dvojpešiaka po 5. ... Se6, ale odložil túto možnosť až do 9. ťahu – 9. Sxe6 fxe6, pričom sám riskoval, že mu čierny vytvorí dvoch dvojpešiakov – a to ťahmi 7. Jxb3 axb3 8. Sxd5 exd5, čo však čierny nevyužil. Účelom odskoku jazdca na nevýhodnú pozíciu na kraji šachovnice – 6. ... Ja5, bolo pritom branie strelca na b3. Dvojpešiaci v strednej hre nemusia byť veľkými slabinami, ale ako sa hra preklápa do koncovky, ich prítomnosť sa pre hráča stáva veľkou nevýhodou. Boj strelcov na diagonále a2-g8 sa teda skončil dvojpešiakom čierneho na e6, aj keď mohol skončiť dvomi dvojpešiakmi bieleho na b3 a na d5.

            Ďalšiu drobnú výhodu získal biely po ťahu čierneho 11. ... Sxe3 – čierny vymieňa strelca za jazdca bez toho, aby bol k tomu pozíciou nútený a pritom umožní bielemu vyvinúť čiernopoľného strelca – 12. Sxe3. Táto výmena má teda taký výsledok, že čierny prichádza o vyvinutého strelca, kým biely si vyvinie toho nevyvinutého. Namiesto toho mal čierny zotrvať so strelcom na diagonále a7-g1 a kontrolovať ako centrálne pole d4, tak aj hroziť prípadným budúcim útokom na f2. Postupu pešiaka na d4 sa obávať nemusí – veď by sa výmenou exd4 zbavil dvojpešiaka a centrum bieleho by po ústupe strelca na b6 bolo pod jeho stálou paľbou.

            Ďalej sa biely rozhodol spojiť útok na dámskom krídle s útokom na oslabeného dvojpešiaka na e6. 13. b4 – vyháňa jazdca a pripravuje pozíciu pre dámu na b3. 14. Db3 – dáma útočí na dvojpešiaka na e6 s väzbou na kráľa. Od 16. ťahu začína pešiakový postup bieleho na dámskom krídle. V 18. ťahu prichádza chyba čierneho – 18. ... Vfb8?. Týmto ťahom si čierny blokuje vežu na a stĺpci. Navyše hráči zablokujú dámske krídlo postupom pešiakov a veža čierneho na b stĺpci tým stratí silu.

            Ďalšou chybou čierneho bolo otvorenie centra ťahom 20. ... dxe4?. Tým otvoril diagonálu pre dámu na b3, ktorá tak útočí na slabého dvojpešiaka na e6 a tiež na kráľa. Čierny mal nechať centrum zablokované a namiesto toho presunúť svoje veže na kráľovské krídlo. Po následnej výmene figúr prichádza trest bieleho za zablokované veže v kúte dámskeho krídla – 25. Jc7! – čím biely získava kvalitu. Ďalší priebeh partie nechávam bez komentára, pretože materiálna výhoda bieleho mu zaručene zabezpečí víťazstvo. Musím dodať, že zaslúžene.

 

5. Müller – Kalapoš

 

            Partia bola vyrovnaná až do 9. ťahu. Tam si čierny neuvedomil, že musí brať jazdca na f6 pešiakom aj za cenu, že si rozbije rošádu, lebo v prípade, že ho zoberie dámou – čo sa aj stalo – mu ju biely chytí do pasce po ťahoch : 10. c3 Sd6 11.Sg5!! Po tomto ťahu už čierny musí vymeniť dámu za ľahkú figúru, čím je partia bieleho vzhľadom na obrovskú materiálnu prevahu vyhratá.