Choď na obsah Choď na menu
 


Raed Hataby a Jeho rodina sú už v Brazílii

17. 6. 2017

Prosba: aj tento rok sa do turnaja prihlásil sýrsky šachista Raed Hataby, ktorý v minulom roku napriek vojne, odohral všetky kolá a vyhral kategóriu Dystro. Na podporu Raeda a jeho rodiny sme sa rozhodli vyhlásiť zbierku, ktorú nájdete na portáli ľudia - ľuďom, konkrétne: www.ludialudom.sk/vyzvy/4052. Výzvu napísal Ondrej Bašták Ďuran a overilo ju naša OMD v SR. Prosíme vás o podporu Raeda a jeho rodiny.

 

Podaril sa nám zázrak. Šachistovi z Aleppa pomohli do Brazílie slovenskí kolegovia aj diplomati

Vášnivý šachista Raed Hataby sa dlho snažil dostať z vojnovej Sýrie. Situáciu mu komplikovalo to, že je muskulárny dystrofik, aj to, že odmietal využiť služby pašerákov. Nakoniec sa mu to so slovenskou pomocou podarilo.

„Aleppo bolo vždy jedným z najvýznamnejších uzlov na Hodvábnej ceste medzi východom a západom, malo preto zvláštny status medzi sýrskymi mestami. Teraz je väčšina obchodov a trhov v meste zničená. Hlavne fabriky boli zbombardované. Niektoré hlavné cesty a ulice v meste sa zmenili na miesto duchov. Nepreháňam, ak poviem, že Aleppo teraz zomiera,“ povedal Denníku N ešte vlani na jeseň obyvateľ zničeného sýrskeho mesta a vášnivý hráč šachu Raed Hataby.

Dlhodobo sa usiloval dostať z ostreľovaného mesta aj so svojou rodinou. Odchod z mesta mu však komplikovalo aj to, že ako muskulárny dystrofik má sťaženú pohyblivosť na 90 percent. O ľudí s takým postihnutím sa v Sýrii nijako nestarali ani pred vojnou.

Po dlhšom úsilí sa mu nakoniec podarilo aj s pomocou Slovákov, ktorí prispeli na zbierku, odcestovať z krajiny. Z libanonského Bejrútu odletel do Brazílie, kde požiadal o azyl a chce sa čo najrýchlejšie naučiť po portugalsky.

„Podaril sa nám zázrak. Miešali sa vo mne slzy radosti, pretože sa nám s rodinou podarilo ujsť pred hororovými scénami v mojej krajine, zároveň je mi smutno za vlasťou,“ povedal Raed Denníku N už z Brazílie, kam sa mu podarilo dostať s manželkou aj malými deťmi.

Nebezpečenstvá vo svojom meste zhrnul do piatich bodov: riziko skončiť v rukách ozbrojencov z Iránu; dostať sa do pazúrov sýrskej tajnej služby, ktoré vás vezmú nevedno kam – a odkiaľ už niet návratu; stať sa rukojemníkom islamistov napojených na Dáiš; dostať infekciu z odpadu, ktorý zamoril mesto po bombardovaní; čeliť hladu a chladu často bez elektriny.

Už len to, že sa mu podarilo získať víza do Brazílie, považoval za zázrak. Pomohla mu finančná pomoc vo výške 5-tisíc dolárov od kamarátov z celého sveta vrátane podporovateľov zo Slovenska, ktorých sme skontaktovali, aby nám opísali, ako sa to celé zbehlo...

Mirek Tóda

 

Podarila sa nám veľká vec, pomohli sme ľuďom, ktorí pomoc potrebovali. Avšak život ide ďalej a Hatabyovci by pomoc potrebovali naďalej. Utiekli pred ohrozením života, ale dostali sa do krajiny, v ktorej im hrozí chudoba.

Cesta do Brazílie ich nakoniec vyšla okolo 5000$, pretože si museli kúpiť spiatočné letenky, aby ich nevrátili domov priamo z letiska. (Časť peňazí, 3000$, si nakoniec museli požičať - od ich priateľa z Iraku - a budú ich musieť čoskoro vrátiť.) Všetky financie, ktoré mali, odovzdali brazílskym priateľom, ktorí im sľúbili postarať sa o nich a na pár mesiacov im poskytnúť ubytovanie. Títo priatelia však svoj sľub nedodržali a aj keď im čiastočne pomáhajú, Hatabyovci sú bez domova - prebývajú len vďaka charite a ľuďom, ochotným ich načas prichýliť.

Brazília ako krajina poskytuje utečencom minimum pomoci - základné zdravotné ošetrenie, nejaké zľavy, možnosť stráviť v krajine 2 roky. Žiadne finančné príspevky, ani ubytovanie, či pracovné začlenenie. Z tohto pohľadu sú Hatabyovci naďalej vystavený núdzi.

Ak vám záchrana jednej sýrskej rodiny pred vojnou priniesla kúsok radosti, naďalej vás osud tejto rodiny zaujíma a máte ochotu im pomôcť, budete tak môcť urobiť prostredníctvom ďalšej zbierky (v poradí už tretej) na portáli ľudia-ľuďom, ktorú čoskoro založím.

Ďakujem vám všetkým v mene rodiny Hatabyovcov i v mene svojom za vašu štedrosť a spolupatričnosť.

S pozdravom,

Ondrej Bašták Ďurán