Choď na obsah Choď na menu
 


OMD Dystro Ope-net 2016 – Výsledky - tlačová správa

22. 3. 2016

Medzinárodný internetový šachový turnaj ľudí s muskulárnou dystrofiou a iným zdravotným postihnutím OMD Dystro Ope-net 2016 – Výsledky

 

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, www.omdvsr.sk, usporiadala v termíne 19.1.2016 až 20.3.2016 Medzinárodný internetový šachový turnaj ľudí s muskulárnou dystrofiou a iným telesným postihnutím OMD Dystro Ope-net 2016. Tento rok sa jednalo už o 7. ročník daného turnaja, z toho posledné 2 ročníky už aj s medzinárodnou účasťou.

Špecifikom turnaja je, že je organizovaný pre šachistov s telesným postihnutím a súťaží sa v 2 kategóriách: hráči s muskulárnou dystrofiou, alebo iným príbuzným ochorením a hráči s iným zdravotným postihnutím. Jeho hlavnou myšlienkou je umožniť hráčom, ktorí majú, vzhľadom na svoj hendikep, sťažený prístup na bežné šachové turnaje, zapojiť sa do šachovej súťaže. Preto sa hrá po internete.

Navyše rozšírením Ope-netu na medzinárodnú úroveň sa za šachovnicou môžu stretnúť ľudia s podobným osudom, čo sa týka ich zdravotného stavu, ale z natoľko vzdialených krajín, že inak by ku kontaktu medzi nimi došlo len ťažko.

OMD Dystro Ope-net prebieha v týždňových cykloch. Hrá sa na 9 kôl švajčiarskym systémom s tým, že kolo začína vždy v utorok, kedy rozhodca na stránke Šachového klubu OMD www.sachomd.sk zverejní rozlosovanie daného kola,  do nedele musia danú partiu odohrať  a výsledok odoslať rozhodcovi turnaja. Na dohodnutie si termínu používajú Komunikačný portál, kde si v tabuľkovom kalendári vyberú deň a čas v danom týždni, kedy partiu odohrajú. Vďaka portálu nemusia komunikujúci hráči ovládať spoločný jazyk na to, aby si termín dohodli.

Ak je termín partie dohodnutý, zverejní sa automaticky pre iných hráčov, ktorí potom môžu partiu sledovať online. Samotný zápas sa hrá na šachovom serveri www.playok.com.

V tomto roku sa do súťaže prihlásilo 51 hráčov z 13 krajín sveta: Slovensko (18), Jemen (14), Slovinsko (4), Rusko (3), Poľsko (3), Česko (2), Estónsko (1), Francúzsko (1), Nemecko (1), Maďarsko (1), India (1), Taliansko (1), Sýria (1). Z turnaja odstúpili, alebo boli diskvalifikovaní v jeho priebehu 4 hráči.

Vzhľadom na zemepisnú polohu krajín, z ktorých jednotliví hráči pochádzajú, bolo potrebné zosynchronizovať hráčov vzhľadom na časový posun, ktorý bol najviac 5 hodín. Za vzťažný čas turnaja sa bral Centrálny Európsky čas, keďže turnaj je organizovaný zo Strednej Európy a najviac hráčov sa prihlásilo práve z tohto regiónu.

Celkovým víťazom turnaja a víťazom kategórie Non-Dystro sa stal Igor Kolomyčenko z Ruska, ktorý si obhájil titul víťaza z minulého ročníka turnaja. Vyhral neohrozene so ziskom bodov 9 z 9 bez jedinej prehry.

Víťazom kategórie Dystro a zároveň druhým najlepším hráčom v celkovom hodnotení sa stal sýrsky šachista Raed Hataby (7/9), ktorý sa do turnaja zapojil napriek vojenskému konfliktu vo svojej krajine. Vďaka premyslenému systému internetového spojenia – používal troch rôznych operátorov naraz - dohral všetky partie turnaja, aj keď  internetové spojenie v Sýrii je problematické.

V kategórii ženy v tomto roku dominovala Mojca Sušec (5,5/9)zo Slovinska.

V kategórii jednotlivých krajín, kde sa celkový bodový zisk rátal ako súčet bodov najlepších 3 hráčov z danej krajiny, sa víťazom turnaja stalo Rusko (21,5), za ktorým nasleduje na 2. mieste Slovensko (18) a na 3. mieste Slovinsko (17).

Najlepším slovenským hráčom sa stal Marcel Dirnbach (6,5/9), ktorému prvenstvo v Dystro kategórii tesne prebral Raed Hataby.

Podrobné výsledky turnaja sú zverejnené na webovej stránke turnaja, kde si okrem samotných výsledkov môže čitateľ prehrať aj zápasy jednotlivých hráčov.

Obaja víťazi hlavných kategórií získavajú víťazný pohár, víťazka kategórie ženy vecnú cenu a všetci účastníci turnaja diplom v elektronickej podobe s ich umiestnením v turnaji. Víťazné poháre sponzorsky zabezpečil Slovenský zväz telesne postihnutých šachistov.

Zaujímavým úkazom turnaja je účasť 14 telesne postihnutých hráčov z Jemenu, medzi ktorými sú 4 ženy. Aby sme sa o jemenskom klube dozvedeli viac, poprosili sme ich o interview, ktoré je zverejnené na stránke turnaja. Napriek problémom s internetom, ktorým jemenskí hráči čelili, bojovali v turnaji s odhodlanosťou.

Podobne sme zverejnili aj článok o indickom šachistovi Snehitovi Sarafovi, ktorého účasť na minuloročnom Ope-nete presvedčila, aby sa šachu venoval aj súťažne, čo ho priviedlo aj na Majstrovstvá sveta v šachu zdravotne postihnutých 2015 do Drážďan.

Na stránke turnaja je zverejnený aj rozhovor so sýrskym hráčom Raedom Hatabym, a chystáme aj rozhovor s celkovým víťazom turnaja Igorom Kolomyčenkom.

Okrem interview bude na stránke turnaja otvorená diskusia pre názory hráčov, či pozorovateľov turnaja.

Turnaj viedol ako hlavný rozhodca Ondrej Bašták Ďurán, ktorý úzko spolupracuje s OMD v SR v oblasti športových aktivít telesne postihnutých ľudí.

Veríme, že turnaj priniesol jeho účastníkom veľa krásnych a podnetných chvíľ, a že sa k nemu budú radi vracať aj v jeho nasledujúcich ročníkoch.

Ondrej Bašták Ďurán – rozhodca turnaja, +421 949 737 543, ondrejbastak@gmail.com

Jozef Blažek - za Organizáciu muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike, +421 948 529 976, sach@omdvsr.sk

21.3.2016, Rožňava, Slovensko

omd dystro ope-net 2016_vysledky_tlacova sprava_sk_final.pdf