Choď na obsah Choď na menu
 


Rozhovor s Igorom Kolomyčenkom, víťazom OMD Dystro Ope-net 2016

18. 4. 2016

igor-kolomycenko.jpgMilí šachisti,

prinášame vám rozhovor s víťazom turnaja OMD Dystro Ope-net 2016, ruským hráčom Igorom Kolomyčenkom. Rozhovor po internete viedol Ondrej Bašták Ďurán.

Pôvodný článok v ruštine

 

 

 

Rozhovor s Igorom Kolomyčenkom, víťazom OMD Dystro Ope-net 2016

 

1.      Ako dlho hráš šach a ako si sa k šachu dostal?

Všetko sa začalo v roku 1982, keď mi môj strýko Vasja kúpil k narodeninám šach a doniesol k mojej babke, u ktorej som bol na návšteve na dedine. Ukázal mi, ako sa hrá figúrkami. Umiestnili sme figuríny na šachovnice a začali sme hrať. Spravil som dva ťahy a dostal som mat. Nahnevalo ma to a začal som študovať šach, pozeral som program „Šachová škola“, riešil som príklady a učil sa hrať.

2.      Stal si sa už po druhý krát víťazom šachovej súťaže OMD Dystro Openet – v roku 2015 aj 2016. Považujeme ťa za silného hráča. Tvoje hodnotenie FIDE, ako si uviedol v prihláške, je 2009. Zúčastňuješ sa aj iných šachových turnajov v Rusku alebo v zahraničí? Aj napriek tomu, že šachové turnaje nie sú dobre prispôsobené pre zdravotne postihnutých ľudí?

V roku 1986 som sa zapojil do prvého korešpondenčného turnaja, ktorý organizoval Odeský šachový klub. Potom som hrával v Centrálnom šachovom klube ZSSR. Od roku 1995 po rok 2000 som hral v otvorenom turnaji Medzinárodnej federácie korešpondenčného šachu, kde som zaujal 1 miesto.

Od roku 1997 som začal hrávať aj naživo. Tri krát som sa zúčastnil Memoriálu E. Laskera v Poľsku, päť krát som sa zúčastnil súťaže o Pohár Ruska v Tomsku. Dva krát som sa zúčastnil aj majstrovstiev Sveta a Európy vozíčkarov. Som trojnásobný víťaz majstrovstiev Ruska vozíčkarov v individuálnom hodnotení v roku 2005. V roku 2014 som bol na 3 mieste v tímovom hodnotení (Altajský kraj) majstrovstiev Ruska vozičkárov.

Teraz mam výkonnosť FIDE 2009 KMS v interaktívnej hre, ICCF 2311 a CCF 2266 KMS v korešpondenčnej hre.

 3.      Je šach povinný predmet na školách v Rusku? Lebo je dobre známe, že Rusko je v šachu silné. Čím je to?

Šach nie je povinný predmet v ruských školách, ale v niektorých školách učia hrať šach vo voľnom čase. V Rusku je veľa silných šachistov, ktorým si obľúbia šach odmalička, potom sa stávajú dobrými trénermi a učia hrať šach nováčikov v špeciálnych školách.

4.      Rusko je najväčšia krajina na svete, vzdialenosti pomedzi mestami sú naozaj obrovské. Ty cestuješ veľa, na turnaje, napríklad? Aká je situácia s dopravou pre zdravotne postihnutých v Rusku?

Naozaj Rusko je veľmi veľká krajina a ľuďom s postihnutím sa po krajine cestuje dosť ťažko, ale pre mňa to nie je prekážka, aj keď tým míňam svoj dôchodok a musím žiadať cudzích ľudí o sprievod. Doprava v Rusku je celkom rozvinutá, ale zle prispôsobená pre vozíčkarov. Cestujem po krajine vlakom, ale vozeň, ktorý je prispôsobený pre vozičkárov, skoro nie je možné objednať, navyše stojí veľa, preto cestujem v obyčajných vozňoch.

Zúčastňujem sa majstrovstiev Ruska, ktoré sa už niekoľko rokov konajú v meste Nalčik, ale do miesta konania musím prestupovať v rôznych mestách. Tiež sa zúčastňujem majstrovstiev Altajskeho kraja.

5. Zaoberá sa niekto v Rusku pomocou ľuďom s postihnutím? Myslím tým vláda, občianske združenia, Červený kríž, humanitárne organizácie, nemocnice...

V Rusku existuje program „Dostupné prostredie“, ktorý je zameraný na zlepšenie  a zjednodušenie infraštruktúry  - obchodov, nemocníc. Ale stále je to na nízkej úrovni. Vo veľkých mestách tento program funguje dobre, ale v našom meste Bijsku aj v iných malých mestách tento program funguje slabo. V Rusku existuje zväz vozíčkarov, ktorý pracuje podľa svojich možností, tiež sú tu dobrovoľnícke organizácie, ktoré majú na starosti ľudia, ktorým nie sú neľahostajné problémy ľudí s postihnutím.

6.      Ako fungujú podporné služby pre ľudí s postihnutím v Rusku?

Podporné služby pre ľudí s postihnutím, čo sa týka cestovania, fungujú dobre. Napríklad, mne osobne pomáhajú nastúpiť alebo vystúpiť z vlaku, a tiež pomáhajú zorientovať sa v meste.

7.      Na akej úrovni v Rusku je medicínska starostlivosť o ľuďoch s postihnutím?

Medicínska starostlivosť v Rusku je veľmi dobrá, aj keď je zameraná skôr všeobecne. Pre ľudí s postihnutím existujú nejaké úľavy, napríklad, niektoré operácie sú zdarma.

8.      Ak by sme organizovali šachový turnaj pre účastníkov Openet turnaja na Slovensku, zúčastnil by si sa ho?

Áno, chcel by som sa zúčastniť živého turnaja, avšak sú tu určité prekážky, napríklad by som potreboval sponzorskú podporu, ktorú si možno nebudem vedieť zabezpečiť.

 

Rozhovor viedol: Ondrej Bašták Ďurán

Preklad z ruštiny: Yuliya Kruhlik

3.4.2016, Rožňava, Slovensko – Biysk, Rusko

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.