Choď na obsah Choď na menu
 


Rozhovor s Yasser A.M. Alsahbani, viceprezidentom klubu pre hendikepovaných ľudí Future Club v Yemene.

21. 3. 2016

yasser-alsahbani.jpgOslovili sme hráča Ope-netu Yasser A.M. Alsahbani, viceprezidenta  klubu pre hendikepovaných ľudí Future Club v Yemene, aby nám poskytol rozhovor a priblížil, ako funguje ich klub a ako sa v Jemene žije ľuďom so zdravotným postihnutím.

 

 

 

 

Kedy vznikla vaša organizácia Future Club?

Najprv by som chcel v mene mojom aj ostatných jemenských kolegov poďakovať Organizácii muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike  za dobrú organizáciu medzinárodného turnaja, za pozornosť a starostlivosť, ktorú ste nám a ostatným osobám so zdravotným postihnutím venovali. Hlavne chcem poďakovať môjmu priateľovi Ondrejovi za jeho prácu na tomto turnaji.

Športovo-kultúrny klub pre osoby s pohybovým postihnutím bol založený v roku 2008, ale oficiálny súhlas od vlády sme dostali v roku 2012.

img________________.jpg

Koľko členov má vaša organizácia?

V súčasnosti máme 503 členov, mužov aj ženy. V budúcnosti by sme sa chceli postarať o viac ako 2000 postihnutých v sociálnej, kultúrnej aj športovej oblasti.

Čomu sa venujete? Hráte len šach, alebo sa zameriavate aj na iné stránky života?

Plán činnosti v klube je rozdelený nasledovne:

50% venujeme športovej činnosti, 50% venujeme kultúrnej, zdravotnej a sociálnej činnosti a zameriavame sa aj na starostlivosť o zdravotne postihnutých športovcov, deťom pomáhame ku vzdelaniu a zdravému psychologickému rozvoju.

V klube sa venujeme šachu, tenisu, stolnému tenisu, basketbalu, atletike a vzpieraniu.

Športové aktivity rozvíjame v kluboch v maximálne možnej miere. Snažíme sa spolupracovať s vládnymi organizáciami, aby sme do budúcna mali bezbariérové prostredia, keďže infraštruktúra pre zdravotne postihnutých ľudí nie je teraz dobre rozvinutá.

img_20141231_095223_3.jpg

Aké majú v Jemene ľudia s telesným postihnutím podmienky na život?

Situácia v Jemene je všeobecne veľmi ťažká, ale osoby so zdravotným postihnutím trpia dvojnásobne. Pre vojnu trpí ekonomika, je nízka životná úroveň, mnohým chýbajú najzákladnejšie životné potreby a štandardy v oblasti ľudských práv a práva osôb s postihnutím nie sú správne implementované.

Dostávate na svoje fungovanie nejakú podporu od štátu? Podporuje štát v Jemene nejakým spôsobom hendikepovaných ľudí?

V rokoch 2012 až 2014 sme dostali od vlády malú podporu. V roku 2015 sme dostali iba 30% v porovnaní s minulými rokmi. Kvôli vojne je veľmi zlá ekonomická situácia.

Pracujeme na zmene životných podmienok, pretože sa neradi vzdávame. Naše postihnutie nás motivuje, no nevieme, či nás vláda tento rok podporí.

img_20141231_114359_2.jpg

Ako je to v Jemene s internetom (alebo inými technickými službami)? Funguje dobre? Pretože vaši hráči majú v internetovom šachovom turnaji často problémy s vypadávaním internetu.

Skutočný problém máme obzvlášť počas online zápasu. V prvom kole 12 naši hráči stratili bod, kvôli výpadkom internetu. V druhom kole sme tiež stratili body. V piatom kole jeden z našich hráčov stratil dôležitý bod, keď vypadol internet. Posunul sa na 4. miesto a ukončil hru v prospech oponenta. Ale čokoľvek sa udeje, budeme pokračovať v tvrdom tréningu, pretože podľa nasej filozofie skutočnou prehrou je prestať sa pokúšať

V turnaji sa za Jemen zúčastňujú 4 ženy, čo je takmer polovica z celkového počtu žien zúčastnených na turnaji. Sú vo vašej krajine ženy aktívne? A konkrétne ženy s telesným postihnutím?

V našom klube je osobitý záujem o šach  zo strany žien so zdravotným postihnutím a sú to špičkové hráčky. Niektoré vyhrali na domácich šampionátoch medzi nehendikepovanými. Napr.: hráčka Sabah vyhrala na republikovej úrovni v roku 2013. Hráčka Hanaa v minulosti prevzala výkonnú funkciu v jednej z asociácií

Ženy so zdravotným postihnutím pracujú, navštevujú školy, niektoré z nich sa vydali a majú deti. Napr. moja manželka je na invalidom vozíku a máme dve deti (Ammar a Esra). Môj syn Ammar má šesť rokov a v škole získal najvyššiu známku. Matkine postihnutie sa ich vôbec nedotklo.

img_________________1.jpg

Ako sa celkovo v Jemene žije? Dotýka sa vojnový konflikt vo vašej krajine aj vášho osobného života?

Niet pochýb o tom, že akýkoľvek vojenský konflikt má priamo alebo nepriamo vplyv na osobný život ľudí, ale nemáme inú možnosť, iba vyzbrojiť sa nádejou, že prídu lepšie zajtrajšky.

Ďakujem za rozhovor a Váš záujem o osoby so zdravotným postihnutím. Tešíme sa na spoluprácu a výmenu skúseností - pre lepší život a bezbariérové prostredie.

 

Yasser Abdul Jalil Mohammed

Podpredseda Future klubu pre osoby s motorickým postihnutím

 

Rozhovor viedol: Ondrej Bašták Ďurán

21.3.2016, Gemerská Poloma - Slovensko, Sanaa - Jemen

 

Náhľad fotografií zo zložky Future club Yemen

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

XEvil break 99% types of captcha

(Mashalarve, 12. 12. 2017 19:45)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can break any anti-botnet captcha.
Captcha Bypass Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"