Choď na obsah Choď na menu
 


Snehit Saraf - šachová fotka roka 2015

13. 3. 2016

dsc_3133-snehit-saraf.jpg   Snehit Saraf je indický šachista, ktorý sa už v minulom roku prihlásil do OMD Dystro Ope-net-u, a ktorý nastúpil aj v aktuálnom ročníku. Práve účasť na minuloročnom turnaji organizovanom naším klubom bola podľa jeho slov pre neho rozhodujúcou, aby sa začal šachu venovať aj na súťažnej úrovni. Ope-net ho povzbudil a bol jedným z dôvodov, prečo sa prihlásil na 2. Majstrovstvá sveta v šachu zdravotne postihnutých v Drážďanoch 2015. Práve tam vznikla fotka, ktorá získala pomenovanie "šachová fotka roka", na ktorej Snehit hrá šach nezvyčajným spôsobom. Oslovili sme fotografa Karstena Wielenda a požiadali ho o možnosť zverejnenia jeho fotky aj článku k nej.

Šachová fotka roka 2015

Autor fotiek a článku: Karsten Wieland - drážďanský fotograf.

Podujatie: 2. Majstrovstvá sveta v šachu pre ľudí so zdravotným postihnutím

Snerif Saraf má dnes 26 rokov a v detstve mal tumor na chrbtici. Mohol zomrieť, no prežil, aj keď ostal ochrnutý. Jeho nohy majú toľko svalov ako malé dieťa. Nevie ich používať.

DSC_4642a Familie von Snehit Saraf, Yvonne Ledfuß, Karsten Wieland

Rodina Snehita Sarafa, Yvonne Ledfuß, Karsten Wieland

        Jeho rodičia a sestra sa o neho starajú. Doma sa hráva len na počítači. V Drážďanoch si našiel mnohých priateľov a pokiaľ mu to zdravie dovolí, v roku 2017 chce prísť znova.

Snehit Saraf- Viktor Kononow

Šachová fotka roka: Snehit Saraf - Viktor Kononov - 1. kolo

          Obrázok zobrazuje momentku z 1. kola súboja medzi Snerifom Sarafom a nepočujúcim rusom Viktorom Kononovom a vyjadruje: Tak predsa sa to dá! Snehit hrá na jeho menšom extra stole.

Viktor Strekalovski, Snehit Saraf, Stanislav Mikheev

Viktor Strekalovski, Snehit Saraf, Stanislav Mikheev

          Pred 2 rokmi, na 1. svetových majstrovstvách v roku 2013 mal Snehit oveľa horšie podmienky. Vtedy sedel vo svojom vozíku. Aby organizátori zabezpečili optimálnu výšku, musel sedieť na dekách a vankúšoch. Nebolo to však dobré, pretože pomedzi hru sa hocikedy zošmykol. Spoločne s rodičmi sa neskôr vymyslel lepší spôsob a to prideliť mu osobitný menší stôl, na ktorom bude môcť hrať a stoličku, na ktorej bude môcť pohodlne sedieť. 

Snehit Saraf

Snehit Saraf a jeho rodičia

          Pri jeho stole bol vždy rozhodca, ktorý sa staral o to, aby bolo na obidvoch šachových doskách rovnaké rozostúpenie šachových figúrok a kontroloval stav. 

          Tanja Selikson, ktorá pôvodne pochádza z Moskvy, avšak už 20 rokov žije v Nemecku, sa pri pohľade na Snehitove fotky vyjadrila takto: Fotky pôsobia na mňa veľmi silno. Kto dokáže napriek ťažkému postihnutiu precestovať polku sveta a hrať šach, je neporaziteľný - nezáleží na tom, ako dobrý je hráč.

Originálny článok v nemčine