Choď na obsah Choď na menu
 


OMD Dystro Ope-net 2017 - Výsledky– Tlačová správa

17. 4. 2017

Medzinárodný internetový šachový turnaj ľudí s muskulárnou dystrofiou a iným zdravotným postihnutím OMD Dystro Ope-net 2017 – Výsledky

 

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, www.omdvsr.sk, usporiadala v termíne 10.1.2017 až 12.3.2017 Medzinárodný internetový šachový turnaj ľudí s muskulárnou dystrofiou a iným telesným postihnutím OMD Dystro Ope-net 2017. Tento rok sa jednalo už o 8. ročník daného turnaja, z toho posledné 3 ročníky so širšou medzinárodnou účasťou.

Špecifikom turnaja je, že je organizovaný pre šachistov s telesným postihnutím a súťaží sa v 2 hlavných kategóriách: hráči s muskulárnou dystrofiou, alebo iným príbuzným ochorením a hráči s iným zdravotným postihnutím. Okrem týchto 2 kategórií sú ocenení aj výhercovia v kategórii ženy a v kategórii krajina. Jeho hlavnou myšlienkou je umožniť hráčom, ktorí majú, vzhľadom na svoj hendikep, sťažený prístup na bežné šachové turnaje, zapojiť sa do šachovej súťaže. Preto sa hrá po internete.

Navyše rozšírením Ope-netu na medzinárodnú úroveň sa za šachovnicou môžu stretnúť ľudia s podobným osudom, čo sa týka ich zdravotného stavu, ale z natoľko vzdialených a odlišných krajín, že inak by ku kontaktu medzi nimi došlo len ťažko.

OMD Dystro Ope-net prebieha v týždňových cykloch. Hrá sa na 9 kôl švajčiarskym systémom s tempom 2x30 minút s tým, že kolo začína vždy v utorok, kedy rozhodca na stránke Šachového klubu OMD www.sachomd.sk zverejní rozlosovanie daného kola,  do nedele musia danú partiu odohrať  a výsledok odoslať rozhodcovi turnaja. Na dohodnutie si termínu používajú Komunikačný portál, kde si v tabuľkovom kalendári vyberú deň a čas v danom týždni, kedy partiu odohrajú. Vďaka portálu nemusia komunikujúci hráči ovládať spoločný jazyk na to, aby si termín dohodli.

Ak je termín partie dohodnutý, zverejní sa automaticky pre iných hráčov, ktorí potom môžu partiu sledovať online. Samotný zápas sa hrá na šachovom serveri www.playok.com.

V tomto roku sa do súťaže prihlásilo 46 hráčov z 12 krajín sveta: 15 hráčov zo Slovenska, 1 z Čiech, 2 z Poľska, 7 zo Slovinska, 3 z Ruska, 2 z Indie, 11 z Jemenu, 1 z Nemecka, 1 z Estónska, 1 z Talianska, 1 zo Sýrie a 1 z Francúzska.

Vzhľadom na zemepisnú polohu krajín, z ktorých jednotliví hráči pochádzajú, bolo potrebné zosynchronizovať hráčov vzhľadom na časový posun, ktorý bol najviac 5 hodín. Za vzťažný čas turnaja sa bral Centrálny Európsky čas, keďže turnaj je organizovaný zo Strednej Európy a najviac hráčov sa prihlásilo práve z tohto regiónu.

Celkovým víťazom turnaja a víťazom kategórie Non-Dystro sa stal Igor Kolomyčenko z Ruska, ktorý si obhájil titul víťaza z dvoch predchádzajúcich ročníkov turnaja. Vyhral neohrozene so ziskom bodov 9 z 9 bez jedinej prehry.

Víťazom kategórie Dystro a zároveň druhým najlepším hráčom v celkovom hodnotení sa stal jemenský šachista Mohamed al Shibli (6,5/9). Treba podotknúť, že jemenskí hráči sa do turnaja zapojili v počte 11 hráčov aj napriek prebiehajúcemu vojnovému konfliktu v krajine a problémom s infraštruktúrou vrátane elektriny a internetu.

V kategórii ženy v tomto roku dominovala Mojca Sušec (5,5/9) zo Slovinska, ktorá si tak v tejto kategórii obhájila prvenstvo z minulého roka.

V kategórii jednotlivých krajín, kde sa celkový bodový zisk rátal ako súčet bodov najlepších 3 hráčov z danej krajiny, sa víťazom turnaja stalo Rusko (21), za ktorým nasleduje na 2. mieste Jemen (18,5) a na 3. mieste Slovinsko (17,5).

Najlepšími slovenskými hráčmi sa stali: 1. Marek Ardamica (5/9, Bhlz 51,5), a na 2. priečke sa umiestnili 2 hráči - Marcel Dirnbach (5/9, Bhlz 39, SBgr 18), 3. Viliam Perniš (5/9, Bhlz 39, SBgr 18) – s rovnakým počtom výhier aj bodov vo všetkých pomocných rozhodovacích kritériách.

Podrobné výsledky turnaja sú zverejnené na webovej stránke turnaja, kde si okrem samotných výsledkov môže čitateľ prehrať aj zápasy jednotlivých hráčov.

Obaja víťazi hlavných kategórií ako aj víťazka kategórie ženy získavajú víťazný pohár, ďalší výhercovia získavajú finančnú odmenu (výška finančných odmien je uvedená na stránke turnaja) a všetci účastníci turnaja diplom v elektronickej podobe s ich umiestnením v turnaji. Víťazné poháre sponzorsky zabezpečil Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov, finančné odmeny sponzorsky venovala firma www.zdravotnickepomocky.eu.

Aj v tomto roku pripravujeme interview s niektorými účastníkmi turnaja, ktoré budú zverejnené na stránke turnaja – konkrétne sme oslovili nového hráča z Indie Samarth J. Rao, ktorý obsadil v celkovom hodnotení 2. miesto a jemenský klub, keďže ich hráč Mohamed al Shibli vyhral kategóriu Dystro.

Okrem interview je na stránke turnaja otvorená diskusia pre názory hráčov, či pozorovateľov turnaja.

Turnaj viedol ako hlavný rozhodca Ondrej Bašták Ďurán, ktorý úzko spolupracuje s OMD v SR v oblasti športových aktivít telesne postihnutých ľudí.

Veríme, že turnaj priniesol jeho účastníkom veľa krásnych a podnetných chvíľ, a že sa k nemu budú radi vracať aj v jeho nasledujúcich ročníkoch.

 

Ondrej Bašták Ďurán – rozhodca turnaja, +421 949 737 543, ondrejbastak@gmail.com

Jozef Blažek - za Organizáciu muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike, +421 948 529 976, sach@omdvsr.sk

 

19.3.2017, Rožňava, Slovensko

Tlačová správa na stiahnutie