Choď na obsah Choď na menu
 


OMD Dystro Ope-net 2018 - pravidlá

OMD Dystro Ope-net turnaj 2018

(pravidlá)

 

9. ročník medzinárodného internetového šachového turnaja pre ľudí so svalovou dystrofiou a s iným zdravotným postihnutím

 

Aby ste si v tomto turnaji mohli zahrať, musíte sa v prvom rade zaregistrovať na serveri www.playok.com. Na serveri si nastavte jazyk rozhrania na taký, ktorý vám vyhovuje – slovenčina, čeština, angličtina,... zvoľte hru, ktorú chcete hrať, v našom prípade šach. Potom sa musíte zaregistrovať pod nejakou prezývkou. Pri registrácii si zvolíte prihlasovacie heslo, ktoré budete poznať len Vy. Ak už ste na tomto serveri registrovaný, môžete používať vaše staré registračné údaje.

 

Potom je nutné sa prihlásiť na samotný turnaj, a to do 8. 1. 2018 na Komunikačnom portáli: www.sach.bashto.sk.

 

Pri prihlásení uveďte vaše meno, prezývku na playok, internetovú adresu, aktuálne ELO a ďalšie doplňujúce údaje. V prípade, že nemáte ELO, bude vám pridelená hodnota ELO 1000. 

Hrať sa bude Švajčiarskym systémom na 9 kôl v týždňových cykloch. Turnaj bude trvať od 16. 1. 2018 do 18. 3. 2018. V každom týždni budú rozhodcom stanovení súperi, ktorí musia partie odohrať.

 

Súperi budú určení vždy v utorok do 10.00 hod. – aktuálne vylosovanie v danom kole nájdete na stránke turnaja - a partiu musia odohrať najneskôr do nedele daného týždňa. Cez komunikačný portál odošlete výsledok a notáciu odohratých partií. Notácia partií sa zaznamenáva na portáli www.playok.com automaticky, vy len skopírujete text notácie do okna komunikačného portálu a odošlete ho.

 

Prezývky súperov si na www.playok.com uložíte do svojich kontaktov - takto ľahko zistíte, či je hráč, s ktorým chcete hrať pripojený. Potom už je len na vás, aby ste sa pomocou komunikačného portálu so súperom dohodli, kedy zápasy odohráte – v prehľadnom kalendári vyberiete termín, ktorý navrhujete (môžete ho doplniť krátkou textovou správou).

Jednou z výhod komunikačného portálu je, že sa na termíne odohrania partie môžu ľahko dohodnúť aj hráči hovoriaci rôznymi jazykmi.

 

Keď budete vo svojich kontaktoch na www.playok.com a zistíte, že váš súper je prihlásený v niektorej z hracích miestností, vstúpite do nej, tak že kliknete na ikonku miestnosti. V miestnosti si potom vyhľadáte, pri ktorom stole je súper prihlásený a prisadnete si k nemu. Partia začína, keď obaja hráči stlačia štart.

 

Ešte predtým však hráč, ktorý si k stolu prisadol ako prvý a je jeho administrátorom, nastaví v nastaveniach časový limit 30min + 2 sec/ťah, bez možnosti vracať ťahy a typ stola "verejný". Jedna partia môže takto trvať maximálne niečo cez 1 hodinu. Hráč, ktorému padne čas prehráva, pokiaľ má súper ešte matovací materiál, inak je remíza. Výsledok partie vám počítač ohlási.

 

Hneď po ukončení partie zvoľte kartu HISTÓRIA - v okne, v ktorom ste odohrali partiu, hneď vedľa karty ROZHOVOR. Tam nájdete tlačítko PGN. Keď ho stlačíte, zobrazí sa okno so zápisom partie. Skopírujte text, prihláste sa do Komunikačného portálu a vložte zápis partie  do okna pre výsledok partie. Tým máte kolo odohraté.

 

Ešte raz prehľadne v jednotlivých krokoch :

 

 1. Registrácia na hracom serveri:
  1. Otvoriť stránku www.playok.com
  2. Nastaviť jazyk rozhrania, ktorý vám vyhovuje
  3. Zvoliť hru šach
  4. Zaregistrovať sa pod nejakou prezývkou
 2. Registrácia na Komunikačnom portáli
  1. Otvoriť stránku www.sach.bashto.sk
  2. Nastaviť jazyk rozhrania, ktorý vám vyhovuje
  3. Vyplniť registračný formulár a odoslať
 3. Dohodnutie si termínu na Komunikačnom portáli
  1. Prihlásiť sa do Komunikačného portálu pod svojou e-mailovou adresou
  2. Cez komunikačný portál sa dohodnúť so súperom na čase, kedy odohráte partiu
 4. Hra na hracom serveri
  1. Prihlásiť sa na www.playok.com pod svojou prezývkou
  2. Do kontaktov pridať všetkých hráčov, prezývky ktorých nájdete na hlavnej stránke komunikačného portálu.
  3. Jeden z hráčov sa prihlási ako prvý a vstúpi do niektorej z hracích miestností
  4. V nastaveniach k hracej miestnosti - stránka, ktorá sa vám zobrazí hneď po vstupe do hernej miestnosti, ešte predtým ako si sadnete k hraciemu stolu - nastaví "ignorovať pozvania" a "ignorovať šepkanie"
  5. Vytvorí nový hrací stôl a sadne si k nemu
  6. V nastaveniach k hraciemu stolu nastaví čas 30 minút + 2 sec/ťah, bez možnosti vracať ťahy a typ stola "verejný"
  7. Druhý hráč sa prihlási na sever
  8. Vyhľadá v kontaktoch svojho súpera - je vysvietený na zeleno - vstúpi do miestnosti, v ktorej sa súper nachádza a prisadne si k stolu, za ktorým súper sedí
  9. Hráči môžu medzi sebou komunikovať cez kartu "rozhovor"
  10. Hráči stlačia štart a partia začína
 5. Nahlásenie výsledku partie
  1. Keď partia skončí, zvolíte kartu história a na nej tlačítko PGN. Stlačíte ho a skopírujete zápis partie do textového poľa Komunikačného portálu určeného na nahlasovanie výsledkov.
 6. Ďalšie informácie
  1. Odoslaním zápisu partie je kolo odohraté. Nezabudnite, že partie budú platné len ak ich odohráte do nedele (vrátane) príslušného týždňa. V budúcom kole (nasledujúci utorok) obdržíte mail s menom ďalšieho súpera.
  2. V prípade, že ani jeden z hráčov odohratú partiu neodošle rozhodcovi do nedele príslušného týždňa, partia končí 0:0.
  3. Ak sa z technických príčin preruší spojenie, hráč, ktorý má poruchu, má možnosť vrátiť sa do hry do 1 minúty. Ak to nestihne, prehráva. V prípade, že partia nebola prerušená v rozhodujúcom okamihu nevýhodnom pre hráča s technickou poruchou a je zrejmé, že tento hráč si nechce vynútiť opakovanie podvodom, môže rozhodca určiť opakovanie partie. 

          Ak by ste mali akýkoľvek problém s pochopením a realizáciou pravidiel turnaja, obráťte sa na rozhodcu turnaja.

Šachový klub OMD v SR

------------------

Stiahnuť pravidlá