Choď na obsah Choď na menu
 


Pravidlá turnaja

OMD Dystro Ope-net 2015

(pravidlá)

6. ročník medzinárodného internetového šachového turnaja pre ľudí so svalovou dystrofiou a s iným zdravotným postihnutím

 

Aby ste si v tomto turnaji mohli zahrať, musíte sa v prvom rade zaregistrovať na serveri www.playok.com. Na serveri si nastavte jazyk rozhrania na taký, ktorý vám vyhovuje – slovenčina, čeština, angličtina,... zvoľte hru, ktorú chcete hrať, v našom prípade šach. Potom sa musíte zaregistrovať pod nejakou prezývkou. Pri registrácii si zvolíte prihlasovacie heslo, ktoré budete poznať len Vy. Ak už ste na tomto serveri registrovaný, môžete používať vaše staré registračné údaje.

Potom je nutné sa prihlásiť na samotný turnaj, a to do 13. 1. 2015 na Komunikačnom portáli: http://www.sach.bashto.sk//sk/index.php

Pri prihlásení uveďte vaše meno, prezývku, internetovú adresu, aktuálne ELO a ďalšie doplňujúce údaje. V prípade, že nemáte ELO, bude vám pridelená hodnota ELO 1000. 

Hrať sa bude Švajčiarskym systémom na 9 kôl v týždňových cykloch, počínajúc štvrtým januárovým týždňom. Turnaj bude trvať od 20. 1. 2015 do 22. 3. 2015. V každom týždni budú rozhodcom stanovení súperi, ktorí musia partie odohrať.

Súperi budú určení vždy v utorok do 10.00 hod. – aktuálne vylosovanie v danom kole nájdete na stránke turnaja - a partiu musia odohrať najneskôr do nedele daného týždňa – cez komunikačný portál odošlete výsledok a notáciu odohratých partií. Notácia partií sa zaznamenáva na portáli www.playok.com automaticky, vy len skopírujete text notácie do okna komunikačného portálu a odošlete ho.

Prezývky súperov si na www.playok.com uložíte do svojich kontaktov - takto ľahko zistíte, či je hráč, s ktorým chcete hrať pripojený. Potom už je len na vás, aby ste sa pomocou komunikačného portálu so súperom dohodli, kedy zápasy odohráte – v prehľadnom kalendári vyberiete termín, ktorý navrhujete (môžete ho doplniť krátkou textovou správou).

Jednou z výhod komunikačného portálu je, že sa na termíne odohrania partie môžu ľahko dohodnúť aj hráči hovoriaci rôznymi jazykmi.

Keď budete vo svojich kontaktoch na www.playok.com a zistíte, že váš súper je prihlásený v niektorej z hracích miestností, vstúpite do nej, tak že kliknete na ikonku miestnosti. V miestnosti si potom vyhľadáte, pri ktorom stole je súper prihlásený a prisadnete si k nemu. Partia začína, keď obaja hráči stlačia štart.

Ešte predtým však hráč, ktorý si k stolu prisadol ako prvý a je jeho administrátorom, nastaví v nastaveniach časový limit 30min, bez pripočítavania času za ťah, bez možnosti vracať ťahy a typ stola "verejný". Jedna partia môže takto trvať maximálne 1 hodinu. Hráč, ktorému padne čas prehráva, pokiaľ má súper ešte matovací materiál, inak je remíza. Výsledok partie vám počítač ohlási.

Hneď po ukončení partie zvoľte kartu HISTÓRIA - v okne, v ktorom ste odohrali partiu, hneď vedľa karty ROZHOVOR. Tam nájdete tlačítko PGN. Keď ho stlačíte, zobrazí sa okno so zápisom partie. Skopírujte text, prihláste sa do Komunikačného portálu a vložte zápis partie  do okna pre výsledok partie. Tým máte kolo odohraté.

Takže ešte raz prehľadne v jednotlivých krokoch :

 

1.       Otvoriť stránku www.playok.com

2.       Nastaviť jazyk rozhrania, ktorý vám vyhovuje

3.       Zvoliť hru šach

4.       Zaregistrovať sa pod nejakou prezývkou

5.       Prihlásiť sa na server www.playok.com

6.       Do kontaktov pridať všetkých hráčov, prezývky ktorých nájdete na hlavnej stránke komunikačného portálu.

7.       Cez komunikačný portál sa dohodnúť so súperom na čase, kedy odohráte partiu

8.       Jeden z hráčov sa prihlási ako prvý a vstúpi do niektorej z hracích miestností

9.       V nastaveniach k hracej miestnosti - stránka, ktorá sa vám zobrazí hneď po vstupe do hernej miestnosti, ešte predtým ako si sadnete k hraciemu stolu - nastaví "ignorovať pozvania" a "ignorovať šepkanie"

10.   Vytvorí nový hrací stôl

11.   V nastaveniach k hraciemu stolu nastaví čas 30 minút, bez pripočítavania času za ťah, bez možnosti vracať ťahy a typ stola "verejný"

12.   Druhý hráč sa prihlási na sever

13.   Vyhľadá v kontaktoch svojho súpera - je vysvietený na zeleno - vstúpi do miestnosti, v ktorej sa súper nachádza a prisadne si k stolu, za ktorým súper sedí

14.   Hráči môžu medzi sebou komunikovať cez kartu "rozhovor"

15.   Hráči stlačia štart a partia začína

16.   Keď partia skončí, zvolíte kartu história a na nej tlačítko PGN. Stlačíte ho a skopírujete zápis partie do textového poľa Komunikačného portálu určeného na nahlasovanie výsledkov.

17.   Týmto je kolo odohraté. Nezabudnite, že partie budú platné len ak ich odohráte do nedele (vrátane) príslušného týždňa. V budúcom kole (nasledujúci utorok) obdržíte mail s menom ďalšieho súpera.

18.   V prípade, že ani jeden z hráčov odohratú partiu neodošle rozhodcovi do nedele príslušného týždňa, partia končí 0:0.

19.   Ak sa z technických príčin preruší spojenie, hráč, ktorý má poruchu, má možnosť vrátiť sa do hry do 1 minúty. Ak to nestihne, má právo na jedno opakovanie partie. Ak sa porucha objaví znova, pošlite zápis nedokončenej partie rozhodcovi a ten zváži, či povolí ďalšie opakovanie partie. Verím, že budete hrať čestne a nebudete prerušenie partie zneužívať.
 

          Ak by ste mali akýkoľvek problém s pochopením a realizáciou pravidiel turnaja, obráťte sa na rozhodcu turnaja.

Všetky informácie súvisiace s turnajom budú zverejnené na stránke www.sachomd.estranky.sk.

Dúfame, že sa vás prihlási čo najviac a že zažijete veľa radosti zo šachovej hry.

 

Šachový klub OMD v SR

Download the rules: omd dystro ope-net 2015_rules_sk.pdf